Zespół

Muzyka grupy to typowy hard rock wzbogacony często nowoczesnymi elementami. Komponowanie odbywa się przy zaangażowaniu wszystkich członków zespołu mających dość odmienne upodobania muzyczne, co w rezultacie wpływa  na specyficzny, typowy dla zespołu klimat muzyczny. Nazwa, choć wymyślona przypadkowo, odzwierciedla jednak treści zawarte w tekstach, które oprócz przemyśleń osobistych poruszają również problematykę społeczną (nieuczciwość, korupcję, partykularyzm itp.) – „Spowiedź”, „Łowcy szmalu”.

Łowcy Szmalu powstali w 2004 roku i mają na koncie ponad 100 koncertów, a także udział w kilku audycjach radiowych. W 2005 roku zespół zakwalikował się, na podstawie dema, do eliminacji do KFPP w Opolu, co było sporym wyróżnieniem.

Uczestnictwo w wielu przeglądach i festiwalach zaowocowało większymi lub mniejszymi sukcesami:

  • 2005 r. Sudeckie Brzmienie w Bielawie – wyróżnienie
  • 2006 r. Jeleniogórska Liga Rocka – 2 miejsce
  • 2006 r. Złota Struna w Piławie Górnej – 1 miejsce – Leszek Cichoński napisał na stronie internetowej – „grupa grająca ambitnego rocka na dobrym poziomie”
  • 2006 r. Sudeckie Brzmienie w Bielawie – wyróżnienie
  • 2006 r. Zimowe Rockowania w Strzegomiu – wyróżnienie
  • 2007 r. Blues nad Bobrem w Bolesławcu – 1 miejsce w Przeglądzie Zespołów Bluesowych im. Tadeusz Nalepy
  • 2007 r. Muzyczna Jesień w Grodkowie – wyróżnienie
  • 2007 r.  Zimowe Rockowania w Strzegomiu – 2 miejsce
  • 2009 r. Między Narodowe Konfrontacje Muzyczne w Grodkowie – “Muzyczna Jesień”    wyróżnienie

W 2005 roku, w audycji Bislista w P.R.Bis, utwór „To właśnie ty” przez kilka miesięcy utrzymywał się w pierwszej dziesiątce. Łowcy Szmalu zakwalikowali się również do drugiego etapu Muzycznej Bitwy i dwa utwory były emitowane w P.R.Wrocław. Zespół wystąpił także w półgodzinnej audycji na żywo w Radiu Sudety.

W 2006 roku grupa nagrała singiel „Gdzie twoja wiara?”, na którym znalazły się trzy utwory – „Gdzie twoja wiara”, „Spowiedź” i „Nie pozwól mi odejść”. Do tego ostatniego powstały dwa teledyski – amatorski oraz wykonany przez ekipę ze stacji Polsat. W 2008 roku płytka została poszerzona o cztery kolejne utwory – „Mała”, „To mój blues”, „Powiedz jak żyć” i „Jeden cel”.

W ciągu tych kilku lat nie obyło się bez zmian personalnych –  od zespołu odszedł saksofonista Michał Bugajski i zmieniło się trzech perkusistów. Po odejściu Tomka, po roku  przerwy w koncertach, we wrześniu 2009 Łowcy wystąpili publicznie w nowym składzie.

Obecny skład zespołu: Adam Sołoniuk – gitara, śpiew, Krzysztof  Kozielec – gitara, śpiew, Andrzej Markowski – gitara basowa, Dominik Kuźbiel- perkusja.